• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Różne pytania w zbiorczym temacie.

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Różne pytania w zbiorczym temacie.

Nieprzeczytany postautor: PanPacjent » 07 wrz 2011, 18:48

Witam serdecznie, na wstępie chciałbym serdecznie powitać wszystkich, bo po przeczytaniu masy postów szalenie podoba mi się atmosfera na forum! Administrator bardzo uprzejmy, pierwsze forum związane ze stomatologią, które tak miło mnie zaskoczyło! :)
Ale teraz przejdę już do pytań, starając się maksymalnie kompleksowo opisać o co mi chodzi:
Mam kolor zębiny żółtawy, zależy od światła, ale nie jest zbyt przyjemny, nie piłem w życiu łyka kawy, palić papierosy zacząłem raptem rok temu, spożywam spore ilości Coca-Coli (choć starając się zęby myć szybko, bo wiem że jest poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla nadszarpniętych zębów). Praktycznie nie ma w mojej diecie nabiału, jest niespecjalnie zdrowa, głównie z lenistwa, albo jak to ładnie teraz się mówi "braku czasu". Jestem świadomy błędów jakie popełniłem po prostu w przeszłości odnośnie mojego uzębienia, teraz zależy mi na maksymalnym cofnięciu czasu bez zbędnej przesady. Zależy mi na przywróceniu zdrowia jamy ustnej, bym nie kryć uśmiechu w półświetle (zęby wyglądają na żółte), oraz miał w miarę świeży oddech przez większą część dnia. Interesuje mnie po prostu porada, a widzę, że mymy przykłada się bardzo do kompleksowych odpowiedzi :).
Samo uzębienie jest nadmiernie ściśnięte w mojej opinii, ale nie pobolewa, nie przeszkadza w sumie w niczym, skutkuje krzywym zgryzem (gdy stykają się jedynki "ostrzami" :) żadne inne zęby się ze sobą nie stykają (już za trójką język przechodzi mi między zębami na zewnątrz). Normalnie szczęka luźna, nie napięta zamyka się cała tak, że 3/4 jedynek dolnych chowa się za górnymi, połowa dwójek, oraz połowa trójek. Dalej od czwórek do ósemek szczęka szczelnie zamknięta. Może wynikać z opisu, że to kolosalnie widoczna niedogodność, ale w sumie nie mam praktycznie żadnego dyskomfortu z tego powodu. Jedynie prawa górna dwójka jest cofnięta w głąd minimalnie o jakiś milimetr, przez co światło padające pod dowolnym kontem z boku na jedynkę bądź trójkę rzuca cień na dwójkę i wygląda jakby była sina ;). Mam po prostu cofniętą żuchwę (nie wiem czy to ma uwarunkowania genetyczne, ale u mnie to standard w rodzinie, chyba, że przypadkowo).
Zęby już za berbecia były remontowane starymi metodami, prywatnie u pani stomatolog, która moje wszystkie cztery szóstki zaplombowała. Nie jestem w stanie powiedzieć czym, ani jak dawno nawet to było (obstawiam na oko, że około 5-8 roku życia). Przyczyną, domniemam, pewnie było to, co zwykle jest i wstyd przyznać, ale lekceważenie higieny. Potem w międzyczasie, gdzieś w wieku licealnym ułamał mi się kawałek górnej prawej szóstki. Uksyło się kawałek ząbka, a plomba została jakby "w powietrzu" przyczepiona do innych ścianek korony. Po liceum zacząłem się sam utrzymywać i byłem świadom, że coś z tym zębem należy zrobić, ale nie było mnie stać, a publicznym zakładem miałem do czynienia niestety bardzo traumatyczne (ułamany kawałek jedynki... na żywca :| przez przypadek...). Naprawdę nie mogłem się długo przemóc przed pójściem do dentysty, aż ułamała się mechanicznie kolejna szóstka. Dentystka trochę mnie zirytowała, bo zajęła się nie wiadomo czemu czwórką górną lewą, którą kanałowo wyleczyła, szóstki "zostawiając na później". Pracuję jako agent ubezpieczeniowy i z jednej strony moja prezencja to moje narzędzie pracy, a z drugiej boję się bólu, oraz wydatku na fachowy remont. Przy odpowiedzi proszę o zakładanie, że jestem miliarderem i nie liczą się pieniądze, gdyż jestem gotów nawet się zapożyczyć u rodziny, byle poprawić błędy niepełnoletniości.

1. Szóstki wyglądają tak:
- Górna prawa - pół zęba (korony) nie ma, tak z ręką na sercu, druga połowa jest wydrążona. Jednak cały ząb jest biały z zewnątrz (nie widziałem od środka bo nie mam prywatnie tego fajnego lustereczka :) ). Z grubsza dentystka szybko zadecydowała, że będzie on do wyrwania. Co prawda racja, był już leczony, ja też nie mam żadnych kompetencji by podważać racje owej pani, ale czy na pewno jest to konieczne? Nie istnieją jakieś fajne sposoby obudowania zęba jakimś dentystycznym betonem :)? Wyczuwam jeszcze językiem, że ciągle są tam jakieś (co prawda już spiłowane dość, by nie pokaleczyć języka) ostre fragmenty zęba po tej stronie zepsutej. Choćbym nie wiem jak się nachylał nie widzę też tam śladu jakiegoś czarnego miejsca, nie wiem, może to bardzo naiwne podejście, ale istnieje szansa, że mogłem zwykłym szczotkowaniem utrzymać ułamanego zęba w jakimś przyzwoitym stanie? Zęba zostąło tak jakieś 50-60% objętości.
- Dolna prawa - również pół zęba nie ma, tutaj widzę dziąsło, niestety ząb robi się siny powoli. W dodatku jest kłopotliwy, bo niemożliwy do dokładnego wyczyszczenia szczoteczką (jedzenie często upycha się w szczeliny powstałe w zębie i nie ma jak dotrzeć włóknami. Warto chyba jeszcze zaznaczyć, że w przypadku tego zęba dwie ścianki boczne są nieznacznie (1/10 powierzchni) nienaruszone, oprócz jednej od strony siódemki. Mniej więcej obstawiam, że zęba zostało mi w chwili obecnej jakieś 70% objętości.
W obu szóstkach nie czuję żadnego bólu. Zastanawiałem się, czy nie były leczone kanałowo, stąd możliwy taki bezbolesny ubytek, ale raczej bym to wykluczył, bo próby mycia zębów szczoteczką z większym naciskiem by mieć pewność, że wszystko ze szczelinek w tych zębach wymiatam kończy się małym bólem. Zakładam po prostu, że oba zęby są wobec tego żywe. Zęby nie wydzielają zapachu brzydkiego, świeżość w jamie ustnej utrzymuje się bez jedzenia i picia dość długo (no jakieś 6-8 godzin, zależy wiadomo). W związku z paniczną obawą o zakażenie kolejnych zębów szoruję je dokładnie i zawsze sprawdzam językiem, czy gdzieś nie wyczuwam najdrobniejszych szorstkości na szkliwie. Oba zęby na moje oko wyglądają na nienaruszone pod koroną. Nie ropiały, nie siniały dziąsła. Nic nie puchło.

2. Możliwe jest odnośnie tych szóstek (nie wiem, może lekka abstrakcja już, ale z ciekawości pytam), że nerw zostaw strawiony przez bakterie i dlatego nie odczuwam bólu?

3. Czy kanałowo wyleczona czwórka, która jest wyraźnie bledsza od pozostałych zębów powinna stanowić problem? Tzn chodzi mi o to, czy ta bladość to coś charakterystycznego? Szczerze wygląda po prostu na bielszą od pozostałych zębów i nie wiem, czy to skutek jakiegoś zabiegu jakiego nie jestem świadom, czy tego, że ząb jest martwy?

4. W wieku 22 lat nadaję się jeszcze na poprawianie uzębienia fizycznie (chodzi o aparat stały)? Mój kolega ma od 3 lat i w tym roku zdjęto mu, ale ma ciągłe problemy i zęby mu się ruszają... Na noc zakładał i w czasie gdy nie jadł taką jakby sztuczną szczękę małą wyjmowalną, która mu usztywniała zęby, ale mimo to niedawno z powrotem założyła mu jego ortodontka miniaparat tylko na jedynki. Czy u mnie mogłoby się skończyć podobnie? Mi mój uśmiech nie przeszkadza, jedynie jego kolor można ostatecznie poprawić.

5. Czy takie sprawy jak piaskowanie można wykonywać przy takim stanie zębów jaki posiadam?

Przepraszam za przydługi tekst, ale zdjęcia pewnie i tak by nie pomogły, bo nie mam dobrego aparatu, a poza tym jestem nauczony, że lekarzom podaje się maksymalnie złożony opis choroby, żeby wzięli w diagnozie wszystkie czynniki pod uwagę :). Czekam na odpowiedź i z góry za nią uprzejmie dziękuję :)
PanPacjent
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2011, 17:58
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Różne pytania w zbiorczym temacie.

Nieprzeczytany postautor: mymy » 08 wrz 2011, 10:15

Witam, dziękuję bardzo za miłe słowa :) Postaram się konkretnie odpowiedzieć:
Szkliwo ma zawsze kolor miodowy :) I tylko od grubości i mineralizacji szkliwa zależy taki zęby będą mieć ostatecznie kolor. Zwykle szkliwo lekko żółtawe jest lepiej zmineralizowane niż szkliwo białe.
Zaraz po spożyciu Coca-Coli nie można myć zębów! Dopiero po 30 minutach.
Co do opisu zgryzu, na pewno zgryz głęboki w okolicy przednich zębów, a czy żuchwa jest cofnięta, trzeba by zobaczyć na żywo. Warto się skonsultować z ortodontą.
To plombowanie szóstek to było albo lakowanie zabezpieczające prze próchnicą, albo i zwykłe plombowanie z powodu iż zęby nie były lakowane i miały już próchnicę.

Pierwszy raz taka nietypowa prośba :)
1. Skoro tyle zostało z zęba i nie ma głębokich ubytków poddziąsłowych spokojnie można ząb odbudować, czy wyleczyć próchnicę i odbudować materiałem/koroną czy jeśli to będzie wymagane przeleczyć kanałowo, założyć wkład koronowo-korzeniowy i na to koronę. To samo z dolna szóstką. Masz rację, to że reagują, znaczy że żyją, ale nie wiadomo w jakim stanie jest miazga i wg mnie po tak długim czasie od odłamania korony miazga jest najprawdopodobniej w stanie nieodwracalnego zapalenia i raczej leczenie kanałowe będzie potrzebne.
2. Bólu nie ma ponieważ ubytek oczyszczasz i rzadko kiedy jest zamknięty. Nie mówię że tak będzie, bo to zależy od stanu miazgi, ale może się zdarzyć że jak dłuższy czas ubytek będzie zatkany, może zacząć boleć.
3. Pewno nie tylko dlatego że jest martwy ale też pewnie dzięki środkowi do płukania kanałów, który ma małe właściwości wybielające.
4. Musisz się skonsultować z ortodontą bo nie wiadomo jaką masz wadę zgryzu, czy sam zgryz głęboki przedni, czy może jest powikłany tyłozgryzem czy nie, czy są jakieś wady zębowe. Możliwe że aparat stały będzie potrzebny. Każdy na leczenie reaguje inaczej, zależy też od wady zgryzu więc proszę się nie sugerować za bardzo kolegą. Osobiście do utrzymania przestawionych zębów zalecałbym przyklejenie od wewnątrz cienkiego drucika zamiast noszenie zdejmowanej płytki. Do dogadania z ortodontą.
5. Oczywiście :)

Masz w stu procentach rację, porządny wywiad jest najważniejszy. Odnośnie wady zgryzu jednak ciężko jest mi coś więcej doradzić, najpierw wylecz te zęby które są do wyleczenia a dopiero potem udaj się do ortodonty.
Mam nadzieję że pomogłem :) Na kolejne pytania odpowiem najwcześniej w niedzielę wieczorem gdyż za niedługo wyjeżdżam.
Pozdrawiam serdecznie
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Różne pytania w zbiorczym temacie.

Nieprzeczytany postautor: PanPacjent » 09 wrz 2011, 00:39

Dziękuję! Serdecznie dziękuję! Pierwszy raz w życiu spotykam kogoś kto rozumie, że pacjent czasami może być świadomy swoich błędów i oszczędza mu się wykładu "oj jak pan mógł sobie tak zaniedbać ojojoj...", który czekał mnie za każdym razem ;). To naprawdę miła odmiana.
Odpowiedzi w pełni mnie zadowalają i wyjaśniają wszystko o co mi chodziło. Co do zgryzu jak mówiłem jest to najmniej naglący problem, więc spokojnie najpierw wyleczę wszystkie ząbki, a potem odwiedzę ortodontę.
Przy okazji zatem, skoro rejony mamy pobliskie zamieszkania, może jesteś w stanie polecić mi jakiegoś specjalistę z podobnym do problemu podejściem? Mam czasami wrażenie, że dentyści podchodzą do pacjentów bardzo bezosobowo. Z większością lekarzy można porozmawiać przy stawianiu diagnozy, więc często wybiera się również metodę leczenia. Ja do tej pory (trochę też by "nie przeciągać nieuniknionego" ;) ) trafiałem na sytuacje w których lekarz zadawał mi pytania, gdy miałem już waciki za policzkami ;).

Aha, no i jeszcze jedno ważne pytanie - czy opłaca się brać narkozę i do jakich zabiegów? Sporo sobie o niej poczytałem, wiem, że jest droga, że jest ryzykowna. Nie można robić narkozy powtórnej chyba minimum dwa dni po poprzedniej, sprawdza się przedtem wiele czynników biologicznych, czy nie ma wewnętrznych przeciwwskazań itd. Wiem też, że zawsze powinien być obecny anestezjolog, bo jeśli dentysta mówi, że zrobi sam, to należy dać mu kopa i zwiewać z fotela ;).
Obawiam się po prostu po wypadku z jedynką, jaki wspomniany był w moim poprzednim poście, że gdyby znowu targnął mną odruch, przy leczeniu szóstki mogłoby się to skończyć na przykład poharataniem języka, czy dziąseł, albo co najgorsze policzków... A, że przy okazji bólu się jeszcze uniknie ? Tylko się cieszyć ;). Ile to może kosztować średnio? Rodzina mojej partnerki z Ameryki przyjeżdżała do Polski w prywatnych gabinetach leczyć ząbki, więc musi być u nas chyba naprawdę tanio, skoro nawet licząc koszt przyjazdu i tak było to opłacalne :).

Nie ma sprawy, zajrzę na forum w poniedziałek :) Z góry serdeczne dzięki i keep up the good work! :)
PanPacjent
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2011, 17:58
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Różne pytania w zbiorczym temacie.

Nieprzeczytany postautor: mymy » 11 wrz 2011, 22:44

bardzo proszę :)
Co do polecenia kogoś ewentualnie prywatną wiadomość proszę wysłać.
Co do narkozy, szkoda obciążenia i kosztów skoro jesteś zdecydowany na leczenie. Z dobrym anestezjologiem zabieg jest bezpieczny, a odnośnie narkozy wykonywanej przez stomatologa (chyba że skończył też lekarski i ma specjalizację z anestezjologii), tak, zwiewać z fotela ;-) Niestety nie znam cen.
A do znoszenia bólu są tanie, szybkie i bezpieczne znieczulenia miejscowe ;-)
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Różne pytania w zbiorczym temacie.

Nieprzeczytany postautor: domi.nika » 10 sie 2022, 10:52

tez chetnie poczytam kogo tutaj polecacie

______________________
https://www.czasopismabranzowe.pl/hurtownia-plytek/
domi.nika
Weteran
 
Posty: 523
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:09
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: budownictwo
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: Szczecin
Uczelnia: ZUT
Pracuję: Nie


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości

  • Reklama