• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Proszę o ocenę zdjęcia RTG lewej jedynki

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Proszę o ocenę zdjęcia RTG lewej jedynki

Nieprzeczytany postautor: hurriway » 04 sie 2011, 21:01

Witam,
Mam problem z lewą jedynką. Wszystko zaczęło się od założenia plomby. To znaczy, że od razu po założeniu plomby ząb stał się wrażliwy na nacisk, ciepło i zimno. Mój dentysta powiedział mi że to normalne i przejdzie. Przeszła tylko wrażliwość na nacisk jednak pozostała wrażliwość na zimno i ciepło. Po upływie 6 miesięcy poszedłem do innego dentysty który powiedział mi, że prawdopodobnie było wejście pod plombą(wcześniej ją rozwiercił i założył fleczer) i zlecił zdjęcie RTG. Wykonałem zdjęcie RTG i proszę o ocenę czy ten ząb nie jest czasem martwy, ponieważ nie podoba mi się ta ciemniejsza tkanka wokół zęba. Widać też przy okazji, że z plombą w lewej dwójce też coś jest nie tak.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
hurriway
 

Reklama

Odp.: Proszę o ocenę zdjęcia RTG lewej jedynki

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 sie 2011, 22:29

a przeszło po tym fleczerze? Ząb nie może być martwy skoro reaguje. Na zdjęciu nie widzę żadnych patologii. To ciemniejsze to kość - tak jest zbudowana, to jaśniejsze przy wierzchołku jest wynikiem nakładania się różnych struktur. Niewypełnienie w dwójce zdaje się być nieszczelne.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Proszę o ocenę zdjęcia RTG lewej jedynki

Nieprzeczytany postautor: hurriway » 05 sie 2011, 00:59

Ząb reagował dopóki była plomba, to znaczy zaczynał mnie boleć gdy oddychałem zimnym powietrzem przez usta i wszedłem do ciepłego miejsca. Ból wtedy utrzymywał się od 3 do około 5 minut. Zdarzało się też, że ból wystąpił po piciu gorącej herbaty. Fleczer założono mi dokładnie we wtorek o 11. Po założeniu fleczera ząb bolał ciągle przez kilka godzin, później falowo. W środę ból także występował falami lecz z mniejszą siłą i przy dłuższych odstępach. Dzisiaj sporadycznie z praktycznie zerową siła. Jednak obecnie po przyłożeniu kawałka kostki lodu do zęba nie czuje nic. Pozostałe zęby odpowiadają.
hurriway
 

Odp.: Proszę o ocenę zdjęcia RTG lewej jedynki

Nieprzeczytany postautor: mymy » 05 sie 2011, 11:13

Czasem przy opracowywaniu ubytku dochodzi do zakażenia miazgi, nie ma się na to wpływu przy głębszych ubytkach. W tym wypadku bardzo możliwe, że doszło przynajmniej do częściowej martwicy miazgi. Ząb w gabinecie trzeba przetestować na żywotność. Gdy reakcja będzie ujemna potrzebne będzie leczenie kanałowe.
Pozdrawiam

ps. na zdjęciach RTG nie widać martwej miazgi a jedynie przewlekłe zapalenia. które mają w większości charakterystyczny wygląd. Jeśli w tym zębie jest martwa miazga, to nie boli, na nic nie reaguje, lecz do takiego przewlekłego zapalenia może jak najbardziej dojść, wtedy dojdzie do powolnego niszczenia kości w obrębie wierzchołka (najczęściej) korzenia. Leczenie kanałowe trwa wtedy wiele wizyt.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Reklama