• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: Gaba38 » 13 wrz 2014, 21:53

Witam serdecznie,

Potrzebuję porady. Do niedawna moje zęby były w całkiem przyzwoitym stanie. Przez stomatologów były postrzegane jako zadbane i w dobrym stanie. W ciągu trzech ostatnich lat zdarzyły mi się 3 przypadki próchnicy, która w żaden sposób nie dawała wcześniej o sobie znać. Wcześniej regularne kontrole u stomatologa pozwalały wykryć malutkie ubytki i interweniować odpowiednio wcześniej. Teraz zęby atakuje próchnica od środka, bez bólu, na przeglądach zawsze wszystko wspaniale, aż do samoistnego pęknięcia zęba z zaawansowaną próchnicą w środku i leczeniem kanałowym :evil: . Tak było w ub. roku i tak zdarzyło się kilka dni temu. Szóstka górna reagowała bólem na zimno przy czym przegląd miałam miesiąc temu. Po rozwierceniu dziura wielka, wielki dół :shock: Ząb został podczyszczony i dostałam jakieś lekarstwo zawierające wapń na utwardzenie zęba, na okres pół roku.
I teraz pytania:
-Ten podleczony ząb na drugi dzień zaczął reagować bólem na zimno i ciepło, czy to efekt interwencji na nim czy coś się dzieje? W poniedziałek zadzwonię do swojej lekarki.
-Czy można w jakiś sposób zaradzić takiej podstępnej próchnicy, poza higieną, która nie zmienia się od lat (szczoteczka, pasta, nitka-zęby psują się na stykach, płukanki)? Jakaś dieta? Cokolwiek? Czy to może się łączyć z jakąś inną chorobą? (mam zapalenie jelit)
Boję się, że będę kolejno leczyć zęby kanałowo jak tak dalej pójdzie :(
Gaba38
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2014, 21:39
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: Roberto » 16 wrz 2014, 08:15

Sądząc po dacie na pierwsze pytanie znasz już odpowiedź....Myślę, że to był skutek leczenia, ząb stał się na jakiś czas lekko nadwrażliwy, tak się często zdarza, więc pewnie Twoja dr to tylko potwierdzi. Co do diety – na pewno słodycze, im ich mniej tym lepiej, podobnie słodkie, gazowane napoje. To takie typowe „szkodniki”, jeśli chodzi i próchnice. Warto ich unikać, jeśli ma się skłonności, bo nie u każdego jest tak samo w tym przypadku.
Awatar użytkownika
Roberto
Weteran
 
Posty: 162
Rejestracja: 18 mar 2014, 14:51
Lokalizacja: Radom
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Studia ukończone
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: Gaba38 » 16 wrz 2014, 23:31

Dziękuję za odpowiedź.

Może to wydać się dziwne, ale jeszcze nie udało mi się skontaktować z moją dentystką, mimo, że poza wszystkim jest też moją dobrą znajomą. Nie wnikając w szczegóły w końcu ją dopytam , ale przypomniałam sobie, że do chorego zęba po podborowaniu dostałam wodorotlenek wapnia:

"Wodorotlenek wapnia Działając silnie alkalizująco pobudza aktywność fosfataz oraz wpływa na enzymatyczny przebieg mineralizacji. Działając bakteriobójczo wyjaławia powierzchnię warstwy miazgi. Zobojeniając śrosowisko łagodzi stan zapalny. W kontakcie z miagą stymuluje powstawanie zębiny reparacyjnej"

Wychodzi, że to bardzo sprawne lekarstwo w przypadku odwracalnych zapaleń miazgi, że powinno łagodzić stan zapalny tymczasem ja na drugi dzień po założeniu preparatu poczułam się gorzej, nie lepiej. Ząb stał się mega wrażliwy i na ciepło i na zimno, dziś miałam przez chwilę ból samoistny i ogólnie czuję tego zęba. Chciałabym wierzyć, że to może reakcja na podrażnienie nerwu itd., ale.... :neutralny:
Gaba38
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2014, 21:39
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: Roberto » 19 wrz 2014, 08:18

Ciężka sprawa.....jednak wydaje mi się, że i tak to mogło być podrażnienie nerwu, bez względu na to, cyz wodrotlenek został podany czy nie, ale niestety nie jestem specjalistą, więc nie pomogę Ci w tej kwestii. Musisz po prostu cierpliwie poczekać na kontakt ze swoją dentystką, życzę, by było to jak najszybciej :)
Awatar użytkownika
Roberto
Weteran
 
Posty: 162
Rejestracja: 18 mar 2014, 14:51
Lokalizacja: Radom
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Studia ukończone
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: mymy » 18 paź 2014, 18:33

Gaba38 pisze:Boję się, że będę kolejno leczyć zęby kanałowo jak tak dalej pójdzie :(

Jak nie będziesz leczyć kanałowo to trzeba będzie usuwać zęby!
Po oczyszczeniu głębokiej próchnicy czasem dochodzi do takiego podrażnienia. Widocznie próchnica była w zębie na tyle długo, że lekarstwo nie daje sobie rady. Ząb do leczenia kanałowego.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ból podleczonego zęba+podstępna próchnica

Nieprzeczytany postautor: Roberto » 20 paź 2014, 08:36

Większość osób panicznie boi się leczenia kanałowego i ja to rozumiem. Jednak kładąc na szali zdrowe zęby, a chore i przeznaczone do wyrwania, to nie mam wątpliwości, jaką opcję wybieram. Dlatego nie ma co się martwić na zapas, są znieczulenia, środki przeciwbólowe, wszystko da się przeżyć. :)
Awatar użytkownika
Roberto
Weteran
 
Posty: 162
Rejestracja: 18 mar 2014, 14:51
Lokalizacja: Radom
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Studia ukończone
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

  • Reklama