• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

złamany korzeń martwej 2: impant, mostek adh. czy wkład?

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

złamany korzeń martwej 2: impant, mostek adh. czy wkład?

Nieprzeczytany postautor: Alonzo » 02 wrz 2014, 08:53

Witam,
w poprzednim poście pisałam o swoich problemach z dwójką. Może ktoś mi cos doradzi tym razem.
Po kolejnych wizytach mam mętlik w głowie. Ząb jest martwy, był leczony kanałowo 10 lat temu.
wg 2 dentystów korzeń jest z przodu ułamany powyżej linii dziąsła (tylnia część jest lepiej protetycznie ułamana). wg nich to oznacza, że uzupełnienie nie będzie się dobre trzymało (tzw. wkład z koroną). wg jednego - jest to ryzyko nieszczelności wkładu, które może powodować w czasie noszenia wkładu - ryzyko chorób dziąsła lub samego korzenia. co może powodować potem skrócenie korzenia i problemy z wyrwaniem.
wg pani nr 3 - można spróbować odbudowy, nic nie mówiła o nieszczelności. jedynie, że wkład może będzie na np. 3 lata, a nie 5 ale że tez nie daje gwarancji jak długo to będzie się trzymać.
mam tzw. protezkę na ten ząb, którą nosi mi się fatalnie. seplenię, problemy z gryzieniem oraz jedzeniem itd.
dentyści nr 1 i 2 radzą wyrwać korzeń, odczekać pół roku, wstawiać implant.
wczoraj usłyszałam jeszcze o mostku adhezyjnym jako zastępczym zębie.
na chwilę obecną mam wiele wątpliwości co do decyzji. może też dlatego, że nie wiem kogo posłuchać i z powodów takich, że: mam wadę zgryzu - nie leczoną ortodontycznie ale mam mocniej wysuniętą szczękę górną wobec dolniej. przy zgryzie górne jedynki nie stykają mi się z dolnymi. byłam kilka lat temu na konsultacji, powiedziano mi, że może wyrwać dwa jakieś górne zęby + aparat na 2 lata - może efekty będą, a może nie (miałam wtedy już ponad 30 lat). u górny mam wszystkie zęby, na dole brak mi prawej 6, nie mam też 8 z prawej strony (nie wyrosła). poza tym mam bruksizm i miałam kiedyś problemy czasowe ze stawem żuchwy od zgrzytania.
w necie przeczytałam dziś np. że noszenie protezki przez pół roku to masakra bo to niszczy dziąsło, a nie przygotowuje dobrze pod implant. zastanawiałabym się nad tym mostkiem adhezyjnym ale już sama nie wiem czy to dobry pomysł czy nie.bo klei się to do innych zębów itd. i czy też trzeba wyrwać korzeń do tego?
jestem skołowana tymi wiadomościami, a muszę podjąć jakąś decyzję.
Pozdrawiam.
Alonzo
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2014, 20:05
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: złamany korzeń martwej 2: impant, mostek adh. czy wkła

Nieprzeczytany postautor: mymy » 07 paź 2014, 21:56

Już odpisałem na poprzedni post. Wszystko zależy od tego, jak głęboko pod dziąsło złamany jest korzeń. Ja niestety tego nie widzę.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: złamany korzeń martwej 2: impant, mostek adh. czy wkła

Nieprzeczytany postautor: Nisia » 08 paź 2014, 10:07

Ja miałam odbudowanego jednego zęba. Ułamała się cała korona, został tylko korzeń (złamanie nastąpiło na równi z dziąsłem, wystawał tylko kawałeczek zębiny, ale taki trochę "bez sensu"). Ząb był wcześniej leczony kanałowo. Pani doktor oceniła, że korzeń jest w świetnym stanie, tylko trzeba usunąć z niego trochę wypełnienia pod wkład.
Odbudowa korony była na wkładzie metalowym (odlew metalowy), a następnie została nałożona porcelanka. Było to 10 lat temu, ząb się ma świetnie, nie daje żadnych dolegliwości, na kolejnych zdjęciach rtg również prezentuje się znakomicie (z racji na dużą ilość dużych plomb i zębów leczonych kanałowo co jakiś czas robię sobie zdjęcie pantomograficzne).

Teraz drugi ząb (też piątka górna). Był leczony kanałowo, ale korona była w bardzo złym stanie, po leczeniu zostały bardzo cienkie ścianki zęba. Które odpadły. Został mi sam korzeń, ale ułamał się nie na równi z dziąsłem, tylko tak pod kątem (z połowa jego wystaje do 2 mm nad linią dziąsła). Pani doktor planowała odbudowę zęba na włóknie szklanym, po ułamaniu się ścianek zęba potwierdziła, że nie ma przeciwwskazań do planowanego zabiegu. Sama korona na razie ma być zrobiona z kompozytu (nie stać mnie na razie na porcelankę....).

Tak jak mymy napisał w poprzednim wątku - warto "walczyć" o korzeń, póki się da. Jeśli jest dobry, to stosować odbudowy (z tego, co ja zrozumiałam, są różne rodzaje wkładów i wybór zależy od tego, na jakiej wysokości ułamał się korzeń). Chyba, że jest słaby, no to wtedy inna sprawa. Ale bez zdjęcia się tego nie oceni :)

Jeszcze w sprawie tej ósemki. Na ogół nie ma tak, że ósemki nie ma w ogóle. To, że nie "wyrosła" może oznaczać, że jest zatrzymana i siedzi w dziąśle (i przeszkadza). Myślę, że warto by było z nią zrobić porządek (usunąć chirurgicznie) zwłaszcza, jeśli będzie wdrożone leczenie ortodontyczne. Może być tez tak, że ósemka "zagraża" korzeniowi siódemki. Polecam zrobić sobie zdjęcie pantomograficzne - można na nim ocenić nie tylko kondycję korzeni, ale też np. ósemki. Oraz zobaczyć, że np. gdzieś ząb się psuje pod plombą.
Nisia
Aktywny
 
Posty: 26
Rejestracja: 29 wrz 2014, 11:25
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: chemik
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: złamany korzeń martwej 2: impant, mostek adh. czy wkła

Nieprzeczytany postautor: ilonapr » 13 mar 2017, 20:19

proszę o adres tewj pani doktor, mam złaman trójke górne
ilonapr
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 lut 2014, 21:47
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: konstrukcja
Kierunek studiów: budownictwo
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: wrocław
Uczelnia: szkoła we wrocławiu
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Reklama