• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Nieprzeczytany postautor: archivedb » 12 sie 2011, 17:28

Witam!

Od zawsze miałem słabe zęby, pobolewała mnie trójka po prawej stronie, okazało się, że ząb jest martwy, do leczenia kanałowego.

OK, wszystko fajnie i przyjemnie, dentysta wyczyścił cały kanał, zainstalował mi w środku jakiś kołek + wypełnienie (przepraszam za brak fachowości ;)), zrobił kilka zdjęć rentgenowskich no i z braku czasu zapisał na "wykończenie zęba" za dwa miesiące.

Po tygodniu ząb pękł na pół, i to dość mocno, praktycznie do samego dziąsła.

Kilka pytań:

- czy taki ząb da się uratować? w internecie znalazłem wiele opinii na ten temat i podobno jak pęknięcie jest mocne, to ząb jest do wyrwania? jeśli zostanie wyrwany to ile kosztowałaby proteza w jego miejsce?
- czy to wina dentysty? jeśli nałożymy na to normalnie koronę zgodnie z planem to nie ma problemu (tylko czy ma to sens i czy ząb będzie wytrzymały/nie pęknie znowu?), ale jeśli będzie do wyrwania to troszkę kiepska opcja płacić 300 zł za kanał i za chwilę rwać...

Dziękuję i pozdrawiam!
archivedb
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Nieprzeczytany postautor: mymy » 12 sie 2011, 20:07

Witam,
musiałbym widzieć to pęknięcie, tzn. jaki ma zasięg i umiejscowienie.
To czy ząb można uratować zależy właśnie od głębokości pęknięcia, czym mniej pod dziąsło tym większe szanse. Po odbudowie nikt nie da gwarancji że nie pęknie znowu, sam Pan pisze że od zawsze miał słabe zęby, aczkolwiek ryzyko będzie mniejsze.
Po usunięciu, jeśli chodzi o estetyczne uzupełnienia stałe wchodzi tylko most (3 punkty ok 1200-1600 zł) lub implant (kilka tysięcy).
To może być wina zęba (na coś twardego się nagryzło, martwy ząb jest słabszy), może być wina dentysty (za szeroko opracowana jama zęba) albo to i to.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Nieprzeczytany postautor: archivedb » 13 sie 2011, 01:31

Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź!

Co do winy dentysty, to nie chcę go obwiniać, bo to świetny człowiek i specjalista, chodziło mi raczej o to, czy po leczeniu kanałowym skończonym (z tego co zrozumiałem miałem mieć nową koronę zęba) - też doszłoby do tego pęknięcia? Wiem, że to trochę jak wróżenie z fusów, ale pewnie taki ząb miałby dużo większą wytrzymałość? Nie ukrywam, że mój lekarz leczył mnie trochę w pośpiechu i po prostu "nie miał czasu" zrobić niczego poza kanałem/opatrunkiem. Dość duże znaczenie ma dla mnie także fakt, że ząb był od dawna martwy i nie było z nim żadnych problemów. A wizyta u dentysty przyniosła skutek odwrotny od zamierzonego...

Co do pęknięcia, to obejmuje ono niestety cały ząb z obu stron aż do dziąsła, ale jest w 1/4 jego długości, więc nawet po usunięciu odłamanej części - pozostałyby 3/4 zęba. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, jeśli pęknięcie jest do samego dziąsła, to pewnie czeka mnie najgorsze.
archivedb
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 sie 2011, 13:23

Tak, myślę że korona z założonym wkładem koronowo-korzeniowym (choć główną jego funkcją nie jest wzmocnienie zęba) zmniejszyłaby ryzyka pęknięcia, aczkolwiek jak Pan pisze to trochę wróżenie. Martwy ząb, przez długi czas nieleczony, będzie osłabiony.
Nawet gdy pęknięcie sięga dziąsła da się to koroną naprawić. Jak pisałem musiałbym widzieć szczelinę pęknięcia, nie wiem też który to ząb, ale powinno dać się założyć koronę, np. poddziąsłową.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ząb pękł na pół tydzień po leczeniu kanałowym.

Nieprzeczytany postautor: archivedb » 13 sie 2011, 16:28

Staram się jak najczęściej chodzić do dentysty, akurat ten ząb był leczony 2-3 lata temu (plomba) i dowiedziałem się, że jest martwy dopiero wtedy, gdy na dziąśle pojawił się guz. Po leczeniu kanałowym - zniknął.

Wczytałem w Internecie, że ułamany ząb da się zrekonstruować za pomocą kompozytu światłoutwardzalnego, ale domyślam się, że w moim przypadku nie jest to wyjście.

Sprawdziłem także ceny koron i liczę się z wydatkiem do 2000 zł. Jeśli ząb miałby kolejny raz pęknąć po takim zabiegu, to chyba zdecyduję się na wyrwanie i implant. A zaczęło się tak niewinne :(

Dziękuję i pozdrawiam.
archivedb
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Reklama