• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

sztyfty w leczeniu kanalowym/zalozenie aparatu po

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

sztyfty w leczeniu kanalowym/zalozenie aparatu po

Nieprzeczytany postautor: suzuky123 » 19 lip 2012, 11:01

Witam serdecznie

Aktualnie mam leczona kanalowo gòrna szòstke.
Kanaly zostaly wypelnione, czekam teraz na tzw. rekonstrukcje zeba.

1.Dentysta powiedzial, ze opcjonalnie moze wzmocnic kanaly sztyftami - czy warto?
2. Poza tym, bedzie zalozona plomba. Czy to wystarczy?
Nie bede miala robionej korony, a to dlatego, ze planuje podjac leczenie ortodontyczne, a przeczytalam,
ze korony moga byc problemem przy tego typu leczeniu.

Bede bardzo wdzieczna za opinie na temat tych dwoch kwestii. Dziekuje! :))
suzuky123
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2012, 10:54
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: sztyfty w leczeniu kanalowym/zalozenie aparatu po

Nieprzeczytany postautor: mymy » 20 lip 2012, 17:01

Witam,
niestety zbyt powszechne jest błędne myślenie lekarzy że wkład służy do wzmocnienia korzeni/zęba. Wkład służy do stworzenia retencji (zaczepu) dla materiału w koronie, gdy brakuje dużo szkliwa w koronie lub ma być cementowana korona protetyczna. Jeśli ząb jest duży i mocny, ma wszystkie ścianki i nie są one za cienkie nie ma konieczności używania wkładów, ale można.
Korony porcelanowe są problemem w kwestii klejenia, do porcelany bardzo ciężko jest przykleić zamek ortodontyczny.
Jeśli w przyszłości miałaby być korona warto zacementować wkłady, również gdy są wątpliwości co do jakości szkliwa. Ogólnie przy całych koronach to trudna decyzja, są nawet badania mówiące o tym że zęby są nawet słabsze z zacementowanymi wkładami niż te bez, ale te badania dotyczyły wkładów metalowych. Wydaje się że z wkładami z włókna szklanego będzie/jest inaczej, ale nie znam badań na ten temat. Mnie osobiście nie zdarzyło się pęknięcie zęba po zacementowaniu wkładu w włókna ale też nie prowadzę długoletnich obserwacji.
Pozdrawiam i proszę bardzo, mam nadzieję że pomogłem ;-)
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: sztyfty w leczeniu kanalowym/zalozenie aparatu po

Nieprzeczytany postautor: suzuky123 » 27 lip 2012, 10:47

mymy pisze:Witam,
niestety zbyt powszechne jest błędne myślenie lekarzy że wkład służy do wzmocnienia korzeni/zęba. Wkład służy do stworzenia retencji (zaczepu) dla materiału w koronie, gdy brakuje dużo szkliwa w koronie lub ma być cementowana korona protetyczna. Jeśli ząb jest duży i mocny, ma wszystkie ścianki i nie są one za cienkie nie ma konieczności używania wkładów, ale można.


Dziekuje doktorze za odpowiedz. Wczoraj bylam na tzw. odbudowie zeba. Nie zdecydowalam sie na te wklady (u tego dentysty kosztowaly b. duzo), ale teraz mam watpliwosci, bo moj dentysta jednak mowil, ze wklad wzmacnia zab i potem w
razie gdyby doszlo do zlamania (czego przeciez nie mozna wykluczyc), czasem mozna cos jeszcze z tym zebem zrobic. W przeciwnym razie, od razu kwalifikuje sie do usuniecia....

Boje sie teraz grysc ta strona, nie wiem, czy nie lepiej jednak bylo zalozyc ten wklad... Podobno ubytek byl duzy z 1 strony zeba. Lekarz narysowal mi, ze 3 otaczajace scianki zeba byly, jednej nie... Z racji tego, ze planuje niedlugo aparat orto, nie zakladam na razie korony, ale mimo wszystko i tak chyba jednak te wklady powinna sobie jednak wstawic...

Bardzo sie teraz boje zlamania tego zeba i ewntualnej ekstrakcji. Czy jest jakies "pocieszenie"? Bylabym niezmiernie wdzieczna :))
suzuky123
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2012, 10:54
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Odp.: sztyfty w leczeniu kanalowym/zalozenie aparatu po

Nieprzeczytany postautor: mymy » 29 lip 2012, 23:19

Proszę normalnie gryźć obustronnie. Proszę mnie dobrze zrozumieć, nie ma potrzeby to znaczy można założyć ale i nie trzeba. Ryzyko pęknięcia zęba doprowadzającego do ekstrakcji jest niewielkie zakładając że procesy leczenia kanałowego i odbudowy korony były wykonane bez zastrzeżeń.
Po leczeniu ortodontycznym, z racji że nie ma jednej ścianki (wcześniej tego Pani nie pisała), warto zacementować wkłady i ponownie odbudować koronę.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Reklama
cron